Biodiversity

Australian Biological Resources Study

SpeciesBank logo

Species Bank records by Phylum

Click on the species link below to go to the full description.

Kingdom: Animalia

Phylum: Cnidaria (Corals and Sea Anemones)

Phylum: Cnidaria (Corals and Sea Anemones)

Class: Hydrozoa

Velella velella (Porpitidae) By-the-wind Sailor

Class: Anthozoa

Acrozoanthus australiae (Zoanthidae) Sea Anemone

Actinia tenebrosa (Actiniidae) Waratah Anemone

Aulactinia veratra (Actiniidae) Green Snakelocks Anemone

Bunodactis maculosa (Actiniidae) Spotted Anemone

Cnidopus verater (Actiniidae) Green Anemone

Dofleinia armata (Actiniidae) Striped Anemone

Epiactis australiensis (Actiniidae) Brooding Anemone

Isanemonia australis (Actiniidae) Australian Wax Anemone

Macrodactyla doreensis (Actiniidae) Corkscrew Tentacle Anemone

Oulactis macmurrichi (Actiniidae) Western Sand Anemone

Oulactis muscosa (Actiniidae) Speckled Anemone

Phlyctenactis tuberculosa (Actiniidae) Buoyant Swimming Anemone

Phlyctenanthus australis (Actiniidae) Southern Anenome

Stylobates loisetteae (Actiniidae) Shell-forming Anemone

Sicyonis erythrocephala (Actiniidae) Deep Sea Anemone

Triactis producta (Actiniidae) Boxer Crab Anemone

Boloceroides mcmurrichi (Boloceroididae) Swimming Anemone

Edwardsia vivipara (Edwardsiidae) Burrowing Anemone

Turbinaria bifrons (Dendrophylliidae) Double-faced Coral

Isophellia stela (Isophelliidae) No Common Name

Dendronephthya klunzingeri (Nephtheidae) Cauliflower Coral or Glomerate Tree Coral

Goniophora lobata (Poritidae) Lobed Goniophora Coral

Actinothoe glandulosa (Sagartiidae) False Burrowing Anemone

Anthothoe albocincta (Sagartiidae) Striped Anemone

Heteractis magnifica (Stichodactylidae) Magnificent Anemone

Heteractis malu (Stichodactylidae) Delicate Sea Anemone

Stichodactyla haddoni (Stichodactylidae) Carpet Anemone

Cryptodendrum adhaesivum (Thalassianthidae) Sticky Anemone

Entacmaea quadricolor (Thalassianthidae) Bubble Tip Anemone

Heterodactyla hemprichii (Thalassianthidae) Hemprich’s Anemone

Top

Phylum: Mollusca (Molluscs)

Phylum: Mollusca (Molluscs)

Class: Polyplacophora (Chitons)

Acanthopleura gemmata (Chitonidae) Northern Spined Chiton

Acanthopleura hirtosa (Chitonidae) Rough Chiton

Ischnochiton australis (Ischnochitonidae) Australian Chiton

Ischnochiton elongatus (Ischnochitonidae) Elongated Chiton

Ischnochiton versicolor (Ischnochitonidae) Variegated Ischnochiton

Plaxiphora albida (Mopaliidae) White Plaxiphora Chiton

Class: Bivalvia (Bivalves)

Donax (Plebidonax) deltoides (Donacidae) Pipi, Goolwa Cockle

Brachidontes erosus (Mytilidae) Rough Beaked Mussel

Brachidontes rostratus (Mytilidae) Beaked Mussel

Trichomusculus barbatus (Mytilidae) Hairy Three-area Mussel

Crassostrea echinata (Ostreidae) Spiked Oyster

Ostrea angasi (Ostreidae) Oyster, Southern Mud Oyster

Pinna bicolor (Pinnidae) Razor Shell

Class: Cephalopoda (Squid, Cuttlefish, Octopus, Nautilus)

Amphitretus pelagicus (Amphitretidae) Telescope Octopus

Architeuthis sanctipauli (Architeuthidae) Giant Squid

Argonauta nodosa (Argonautidae) Knobbed Argonaut

Cranchia scabra (Cranchiidae) Glass Squid

Histioteuthis miranda (Histioteuthidae) Jewel Squid

Idiosepius notoides (Idiosepiidae) Southern Pygmy Squid

Loliolus noctiluca (Loliginidae) Luminous Bay Squid

Sepioteuthis australis (Loliginidae) Southern Calamary, Southern Calamari Squid

Sepioteuthis lessoniana (Loliginidae) Northern Calamary, Bigfin Reef Squid

Uroteuthis chinensis (Loliginidae) Pencil Squid

Nautilus pompilius (Nautilidae) Nautilus, Emperor Nautilus

Ameloctopus litoralis (Octopodidae) Banded String-arm Octopus

Grimpella thaumastocheir (Octopodidae) Velvet Octopus

Hapalochlaena fasciata (Octopodidae) Blue-lined Octopus

Hapalochlaena maculosa (Octopodidae) Southern Blue-ringed Octopus

Octopus australis (Octopodidae) Southern Octopus, Hammer Octopus

Octopus berrima (Octopodidae) Southern Keeled Octopus

Octopus capricornicus (Octopodidae) Capricorn Drop-arm Octopus

Octopus cyanea (Octopodidae) Day Octopus, Reef Octopus

Octopus kaurna (Octopodidae) Southern Sand Octopus

Octopus maorum (Octopodidae) Maori Octopus

Octopus mototi (Octopodidae) Poison Ocellate Octopus

Octopus ornatus (Octopodidae) White Striped Octopus

Octopus superciliosus (Octopodidae) Frilled Pygmy Octopus

Octopus tetricus (Octopodidae) Common Sydney Octopus, Gloomy Octopus

Ocythoe tuberculata (Ocythoidae) Football Octopus

Nototodarus gouldi (Ommastrephidae) Arrow Squid, Red Arrow Squid

Opisthoteuthis persephone (Opisthoteuthidae) Pancake Devilfish

Sepiadarium austrinum (Sepiadariidae) Southern Bottletail Squid

Sepioloidea lineolata (Sepiadariidae) Striped Pyjama Squid

Metasepia pfefferi (Sepiidae) Flambuoyant Cuttlefish

Sepia apama (Sepiidae) Australian Cuttlefish

Sepia latimanus (Sepiidae) Broadclub Cuttlefish

Sepia papuensis (Sepiidae) Papuan Cuttlefish

Euprymna tasmanica (Sepiolidae) Southern Dumpling Squid

Spirula spirula (Spirulidae) Ram’s Horn Squid

Tremoctopus violaceus (Tremoctopodidae) Blanket Octopus

Vampyroteuthis infernalis (Vampyroteuthidae) Vampire Squid

Vitreledonella richardi (Vitreledonellidae) Glass Octopus

Class: Gastropoda (Snails, Slugs)

Collisella mixta (Acmaeidae) Granulated Limpet

Collisella onychitis (Acmaeidae) Banded Limpet

Notoacmea alta (Acmaeidae) Tall Limpet

Notoacmea flammea (Acmaeidae) Flamed Limpet

Notoacmea mayi (Acmaeidae) May’s Beetle Limpet

Aplysia parvula (Aplysiidae) Little Sea Hare

Pyrazus ebeninus (Batillariidae) Hercules Club Whelk

Cominella eburnea (Buccinidae) Ribbed Cominella

Cominella lineolata (Buccinidae) Spotted Cominella

Bullina lineata (Bullinidae) Red-Lined Bubble Shell

Campanile symbolicum (Campanilidae) Giant Creeper

Clypeomorus petrosa (Cerithiidae) Sand Creeper

Dentimitrella pulla (Columbellidae) Long Dove Mitre

Conus anemone (Conidae) Anemone Cone Shell

Conus papilliferus (Conidae) Papillose Cone Shell

Cypraea caputserpentis (Cypraeidae) Snake’s Head Cowrie

Cypraea flaveola (Cypraeidae) Yellow-tinted Cowrie

Doriopsilla carneola (Dendrodorididae) Doriopsilla

Opalia australis (Epitoniidae) Wentletrap

Peristernia incarnata (Fasciolariidae) Tulip or Spindle Shell

Clypidina rugosa (Fissurellidae) Rugose Slit Limpet

Diodora lineata (Fissurellidae) Lined Diodora, Latticed Keyhole Limpet

Scutus unguis (Fissurellidae) Clawed Shield Shell

Haliotis coccoradiata (Haliotidae) Scarlet-rayed Abalone, Ear Shell

Haliotis rubra (Haliotidae) Blacklip Abalone

Hipponix conicus (Hipponicidae) Bonnet Limpet

Bembicium auratum (Littorinidae) Gold-mouthed Conniwink

Bembicium melanostomum (Littorinidae) Dark-Mouthed Conniwink

Littoraria articulata (Littorinidae) Articulated Littorina

Littoraria scabra (Littorinidae) Scratched Littoraria, Scabby Littoraria

Littoraria undulata (Littorinidae) Undulated Littorina

Nodilittorina acutispira (Littorinidae) Dark Littorina

Nodilittorina australis (Littorinidae) Western Noddiwink

Nodilittorina nodosa (Littorinidae) Noduled Littorina

Nodilittorina praetermissa (Littorinidae) Checkered Australwink

Patelloida alticostata (Lottiidae) Tall-ribbed Limpet

Patelloida latistrigata (Lottiidae) Lateral-striped Limpet

Patelloida saccharina subsp. stella (Lottiidae) Star Limpet

Cronia crassulnata (Muricidae) Coarse Cronia

Lepsiella flindersi (Muricidae) Flinders’ Lepsiella

Lepsiella vinosa (Muricidae) Wine-mouthed Lepsiella

Thais echinata (Muricidae) Spiny Thaid

Nerita chamaeleon (Neritidae) Changeable Nerite

Nerita costata (Neritidae) Ribbed Nerite

Nerita squamulata (Neritidae) Scaled Nerite

Nerita undata (Neritidae) Wave-marked Nerite

Onchidella patelloides (Onchidiidae) Limpet-like Onchidella

Cellana conciliata (Patellidae) Rainbow Limpet

Cellana solida (Patellidae) Orange-edged Limpet

Cellana tramoserica (Patellidae) Variegated Limpet

Patella laticostata (Patellidae) Giant Limpet

Patella peronii (Patellidae) Scaly Limpet, Scorched Limpet

Scutellastra chapmani (Patellidae) Chapman’s Limpet

Planaxis sulcatus (Planaxidae) Furrowed Clusterwink

Telescopium telescopium (Potamididae) Telescope-shell Creeper

Cymatium parthenopea (Ranellidae) Hairy Triton or Whelk

Siphonaria diemenensis (Siphonariidae) Van Diemen’s Siphon Shell

Siphonaria tasmanica (Siphonariidae) Blue Siphon Shell

Siphonaria zelandica (Siphonariidae) New Zealand Siphon Shell

Strombus urceus (Strombidae) Pitcher-shaped Stromb, Scorpion Shell, Spider Shell

Austrocochlea odontis (Trochidae) Checkered Top Shell

Austrocochlea porcata (Trochidae) Zebra Top Shell

Austrocochlea rudis (Trochidae) Smooth Top Shell

Granata imbricata (Trochidae) Tiled False Ear Shell

Monodonta labio (Trochidae) Lipped Top Shell

Stomatella impertusa (Trochidae) Elongate False Ear Shell

Tectus pyramis (Trochidae) Pyramid Trochus

Thalotia conica (Trochidae) Conical Top Shell, Hoop Top Shell

Australium tentoriiforme (Turbinidae) Tent Shell

Phasianella australis (Turbinidae) Pheasant Shell or Painted Lady

Phasianella ventricosa (Turbinidae) Swollen Pheasant Shell or Painted Lady

Turbo cinereus (Turbinidae) Ash-coloured Turbo

Turbo imperialis (Turbinidae) Imperial Turban, or Military Turban

Turbo intercostalis (Turbinidae) Beautiful Turban

Turbo torquatus (Turbinidae) Twisted Necklace Turban, Sydney or Heavy Turban Shell

Turritella terebra (Turritellidae) Auger-shaped Screw Shell

Umbraculum umbraculum (Umbraculidae) Umbrella Shell

Top

Phylum: Annelida (Worms)

Phylum: Annelida (Worms)

Class: Polychaeta (Polychaetes)

Idanthyrsus pennatus (Sabellariidae) Feather Tubeworm

Top

Phylum: Arthropoda (Insects, Spiders, Millipedes, Crabs, Beetles)

Arthropoda (Insects, Spiders, Millipedes, Crabs, Beetles)

Class: Malacostraca

Matuta planipes (Calappidae) Two-spined Burrowing Sand Crab, Reticulated Surf Crab

Coenobita variabilis (Coenobitidae) Terrestrial Hermit Crab

Cyclograpsus granulosus (Grapsidae) Smooth Shore Crab

Helice leachi (Grapsidae) Grey Shore Crab

Helograpsus haswellianus (Grapsidae) Mud Shore Crab

Leptograpsodes octodentatus (Grapsidae) Burrowing Shore Crab

Metopograpsus latifrons (Grapsidae) Purple Broad-fronted Crab

Paragrapsus gaimardii (Grapsidae) Mottled Shore Crab

Paragrapsus laevis (Grapsidae) Spotted Smooth Shore Crab

Paragrapsus quadridentatus (Grapsidae) Notched Shore Crab

Parasesarma erythodactyla (Grapsidae) Red-fingered Marsh Crab

Halicarcinus ovatus (Hymenosomatidae) Three-pronged Sea-Spider

Paridotea munda (Idoteidae) Blunt-tailed Sea Centipede, or Little Sea Centipede

Bellidilia laevis (Leucosiidae) Smooth Pebble Crab

Lomis hirta (Lomisidae) Hairy Stone Crab

Mictyris longicarpus (Mictyridae) Light-blue Soldier Crab

Mictyris platycheles (Mictyridae) Dark-blue Soldier Crab

Heloecius cordiformis (Ocypodidae) Semaphore Crab

Macrophthalmus latifrons (Ocypodidae) Southern Sentinel Crab

Ocypode ceratophthalma (Ocypodidae) Ghost Crab, The Horn-eyed Ghost Crab

Ocypode convexa (Ocypodidae) Western Ghost Crab

Ocypode cordimana (Ocypodidae) Common Ghost Crab, Smooth-handed Ghost Crab

Scopimera inflata (Ocypodidae) Sand Bubbler Crab

Uca coarctata (Ocypodidae) The Compressed Fiddler Crab

Uca flammula (Ocypodidae) Flamed Fiddler Crab

Uca longidigita (Ocypodidae) Long-digit Fiddler Crab

Uca mjoebergi (Ocypodidae) Canary-yellow Clawed Fiddler Crab

Uca perplexa (Ocypodidae) Lemon-yellow Clawed Fiddler Crab

Uca signata (Ocypodidae) Distinctive Fiddler Crab

Uca vomeris (Ocypodidae) Orange-clawed Fiddler Crab

Astacopsis franklinii (Parastacidae)

Astacopsis gouldi (Parastacidae) Giant Lobster

Astacopsis tricornis(Parastacidae)

Cherax destructor(Parastacidae) Freshwater Yabby

Cherax preissii(Parastacidae) Koonac

Cherax quadricarinatus(Parastacidae) Redclaw

Cherax quinquecarinatus(Parastacidae) Gilgie

Cherax rotundus(Parastacidae)

Cherax tenuimanus(Parastacidae) Marron

Engaeus affinis(Parastacidae)

Engaeus cunicularius (Parastacidae)

Engaeus fossor (Parastacidae)

Engaeus quadrimanus (Parastacidae)

Engaewa similis (Parastacidae)

Euastacus armatus (Parastacidae) Murray Cray

Euastacus australasiensis (Parastacidae)

Euastacus bispinosus (Parastacidae)

Euastacus guwinus (Parastacidae)

Euastacus hirsutus (Parastacidae)

Euastacus kershawi(Parastacidae)

Euastacus monteithorum (Parastacidae)

Euastacus setosus (Parastacidae)

Euastacus spinifer (Parastacidae) Sydney Crayfish

Euastacus sulcatus (Parastacidae) Blue Spiny Crayfish

Euastacus yanga (Parastacidae)

Parastacoides tasmanicus I (Parastacidae)

Parastacoides tasmanicus IS (Parastacidae)

Parastacoides tasmanicus LT (Parastacidae)

Parastacoides tasmanicus NT (Parastacidae)

Parastacoides tasmanicus RCT (Parastacidae)

Parastacoides tasmanicus SPTA (Parastacidae)

Parastacoides tasmanicus WCT (Parastacidae)

Pinnotheres hickmani (Pinnotheridae) Hickman’s Pea Crab

Petrolisthes elongatus (Porcellanidae) Elongated Porcellain Crab, or Half Crab

Portunus pelagicus (Portunidae) Blue Swimmer Crab

Thalamita crenata (Portunidae) Notched Thalamita

Atergatis integerrimus (Xanthidae) Brown Shawl Crab

Class: Arachnida (Spiders, Scorpions)

Missulena occatoria (Actinopodidae) Red-headed Mouse Spider

Argiope keyserlingi (Araneidae) St Andrew’s Cross Spider

Ordgarius magnificus (Araneidae) Magnificent Spider

Hickmania troglodytes (Austrochilidae) Tasmanian Cave Spider

Deinopis subrufa (Deinopidae) Net-casting Spider

Phryganoporus candidus (Desidae) Foliage Webbing Spider

Progradungula carraiensis (Gradungulidae) Carrai Cave Spiders

Atrax robustus (Hexathelidae) Sydney Funnel-web Spider

Idiosoma nigrum (Idiopidae) Shield-backed Trapdoor Spider

Misgolas mascordi (Idiopidae) Southern Tube Spider

Misgolas robertsi (Idiopidae) Northern Tube Spider

Lampona cylindrata (Lamponidae) White-tailed Spider

Lampona murina (Lamponidae) Mouse-grey White-tailed Spider

Portia fimbriata (Salticidae) Fringed Jumping Spider, Portia

Nephila plumipes (Tetragnathidae) Golden Orb-weaving Spider

Argyrodes incursus (Theridiidae) Red-spotted Argyrodes

Latrodectus hasseltii (Theridiidae) Redback Spider

Class: Insecta

Amegilla dawsoni (Apidae) Dawson’s Burrowing Bee

Xylocopa (Lestis) aeratus (Apidae) Southern Green Carpenter Bee

Amphylaeus (Amphylaeus) morosus (Colletidae) Leaf-faced Bee

Hylaeus (Euprosopis) elegans (Colletidae) Elegant Masked Bee

Hylaeus (Macrohylaeus) alcyoneus (Colletidae) Blue Banksia Bee

Leioproctus (Leioproctus) nigrofulvus (Colletidae)

Anoplolepis gracilipes (Formicidae) Yellow Crazy Ant

Linepithema humile (Formicidae) Argentine ants

Oecophylla smaragdina (Formicidae) Green Tree Ant

Pheidole megacephala (Formicidae) Big-headed Ant

Solenopsis invicta (Formicidae) Red Imported Fire Ant

Lithurgus atratiformis (Megachilidae)

Megachile aurifrons (Megachilidae)

Megachile macularis (Megachilidae)

Megachile rotundata (Megachilidae) Alfalfa Leaf Cutting Bee

Ctenocolletes smaragdinus (Stenotritidae)

Top

Phylum: Echinodermata (Sea Stars, Sea Urchins and relatives)

Phylum: Echinodermata (Sea Stars, Sea Urchins and relatives)

Class: Asteroidea (Sea Stars, Cushion Stars and relatives)

Allostichaster polyplax (Asterinidae) Spiny Seastar

Patiriella brevispina (Asterinidae) Purple Seastar

Patiriella gunnii (Asterinidae) Six-armed Seastar

Nectria wilsoni (Goniasteridae) Wilson’s Seastar

Tosia australis (Goniasteridae) Biscuit Seastar

Class: Echinoidea (Sea Urchins, Heart Urchins and Sand Dollars)

Echinocardium cordatum (Loveniidae) Heart-shaped Urchin

Amblypneustes ovum (Temnopleuridae) Egg-shaped Sea Urchin

Holopneustes porosissimus (Temnopleuridae) Pored Sea Urchin

Class: Holothuroidea (Sea Cucumbers)

Mertensiothuria leucospilota (Holothuriidae) Black Holothurian

Top

Phylum: Chordata (Animals with a backbone)

Phylum: Chordata (Animals with a backbone)

Class: Cephalaspidomorphi (Jawless Fish)

Mordacia praecox (Petromyzontidae) Non-parasitic Lamprey

Class: Sarcopterygii (Lungfishes)

Neoceratodus forsteri (Ceratodontidae) Australian Lungfish

Class: Actinopterygii (Ray-finned Fishes)

Ambassis mulleri (Ambassidae) Glassfish

Anguilla australis (Anguillidae) Southern Shortfin Eel

Arius graeffei (Ariidae) Blue Catfish

Craterocephalus centralis (Atherinidae) Finke Hardyhead

Craterocephalus dalhousiensis (Atherinidae) Dalhousie Hardyhead

Craterocephalus eyresii (Atherinidae) Desert Hardyhead

Craterocephalus stercusmuscarum stercusmuscarum (Atherinidae) Flyspecked Hardyhead

Strongylura krefftii (Belonidae) Freshwater Longtom

Pseudaphritis urvillii (Bovichtidae) Congolli, Tupong

Lates calcarifer (Centropomidae) Barramundi

Nematalosa erebi (Clupeidae) Bony Bream

Hypseleotris klunzingeri (Eleotridae) Western Carp Gudgeon

Mogurnda thermophila (Eleotridae) Dalhousie Mogurnda

Galaxias fuscus (Galaxiidae) Barred Galaxias

Galaxias pedderensis (Galaxiidae) Pedder Galaxias

Neochanna cleaveri (Galaxiidae) Tasmanian Mudfish, Australian Mudfish

Chlamydogobius eremius (Gobiidae) Desert Goby

Chlamydogobius gloveri (Gobiidae) Dalhousie Goby

Chlamydogobius japalpa (Gobiidae) Finke Goby

Chlamydogobius micropterus (Gobiidae) Elizabeth Springs Goby

Chlamydogobius squamigenus (Gobiidae) Edgbaston Goby

Kurtus gulliveri (Kurtidae) Nurseryfish

Lepidogalaxias salamandroides (Lepidogalaxiidae) Salamanderfish

Melanotaenia eachamensis (Melanotaeniidae) Lake Eacham Rainbowfish

Melanotaenia splendida tatei (Melanotaeniidae) Desert Rainbowfish

Melanotaenia trifasciata (Melanotaeniidae) Banded Rainbowfish

Scleropages jardinii (Osteoglossidae) Northern Saratoga

Guyu wujalwujalensis (Percichthyidae) Tropical Nightfish, Bloomfield Cod

Maccullochella peelii mariensis (Percichthyidae) Mary River Cod

Macquaria ambigua (Percichthyidae) Golden Perch, Yellowbelly, Callop

Macquaria australasica (Percichthyidae) Macquarie Perch

Nannoperca oxleyana (Percichthyidae) Oxleyan Pygmy Perch

Neosiluroides cooperensis (Plotosidae) Cooper Creek Catfish

Neosilurus gloveri (Plotosidae) Dalhousie Catfish

Neosilurus hyrtlii (Plotosidae) Hyrtl’s Catfish

Porochilus argenteus (Plotosidae) Silver Tandan

Pseudomugil mellis (Pseudomugilidae) Honey Blue-eye

Scaturiginichthys vermeilipinnis (Pseudomugilidae) Redfin Blue-eye

Prototroctes maraena (Retropinnidae) Australian Grayling

Retropinna semoni (Retropinnidae) Australian Smelt

Amniataba percoides (Terapontidae) Barred Grunter, Banded Grunter

Bidyanus welchi (Terapontidae) Welch’s Grunter

Hephaestus carbo (Terapontidae) Coal Grunter

Leiopotherapon unicolor (Terapontidae) Spangled Perch

Scortum barcoo (Terapontidae) Barcoo Grunter

Toxotes chatareus (Toxotidae) Sevenspot Archerfish

Class: Aves (Birds)

Larus novaehollandiae (Laridae) Silver Gull

Sterna bergii (Laridae) Crested Tern

Top


Kingdom: Plantae

Phylum: Magnoliophyta (Flowering Plants)

Phylum: Magnoliophyta (Flowering Plants)

Order: Casuarinales (Casuarinas and She-Oaks)

Allocasuarina luehmannii (Casuarinaceae) Buloke, Bull Oak, Bulloak, Bull Sheoak

Casuarina cristata (Casuarinaceae) Belah, Black Oak (SA)

Casuarina cunninghamiana (Casuarinaceae) River Oak, River Sheoak, Creek Oak

Casuarina equisetifolia (Casuarinaceae) Coast Sheoak, Beach Casuarina, Shingle Oak, Beach Sheoak, Horse-tail Sheoak

Casuarina glauca (Casuarinaceae) Swamp Sheoak, Swamp Oak, Grey Swamp Sheoak

Order: Proteales (Waratahs, Banksias, Grevilleas [Spider Flowers] and Macadamias)

Banksia integrifolia (Proteaceae) Coast Banksia

Grevillea pteridifolia (Proteaceae) Fern-leaved Silky Oak; Golden Grevillea, Yinungkwurra, Darwin silky oak

Grevillea robusta (Proteaceae) Silky Oak, Southern Silky Oak

Macadamia integrifolia (Proteaceae) Macadamia Nut, Queensland Nut, Smooth-shelled Macadamia, Bush Nut, Nut Oak

Order: Santalales (Sandalwood, Mistletoe and relatives)

Santalum album (Santalaceae) East Indian sandalwood, sandalwood, cendana

Order: Myrtales (Gum Trees, Paper Barks, Bottlebrushes, Myrtles and relatives)

Eucalyptus argophloia (Myrtaceae) Queensland White Gum; Queensland Western White Gum, Lapunyah, Scrub Gum, White Gum

Eucalyptus camaldulensis (Myrtaceae) River Red Gum, Red Gum, Murray Red Gum, River Gum (WA)

Melaleuca bracteata (Myrtaceae) Black Ti-tree, River Ti-tree, Black Tea-tree

Melaleuca cajuputi (Myrtaceae) Swamp tea-tree, paperbark tea-tree, cajuput tree

Melaleuca dealbata (Myrtaceae) Soapy Tea-tree, Swamp Teatree, Blue-leaved Paperbark, Blue Paperbark, Soapy Teatree, Cloudy Teatree

Melaleuca leucadendra var. angustifolia (Myrtaceae) Long-leaved Paperbark, broad-leaved tea-tree, weeping tea-tree, kaya putih

Melaleuca quinquenervia (Myrtaceae) Swamp Paperbark, Paper-barked Teatree, Broad-leaved Teatree, Paperbark, Five-veined Paperbark

Syzygium suborbiculare (Myrtaceae) Forest Satinash, Apple, Lady Apple

Order: Fabales (Wattles, Peas and Cassias)

Sesbania formosa (Fabaceae) Swamp corkwood, white dragon tree, dragon-flower tree, water tree

Acacia ampliceps (Mimosaceae) Salt Wattle, Jila Jila, Nyarlka

Acacia aneura (Mimosaceae) Mulga

Acacia auriculiformis (Mimosaceae) Northern Black Wattle, Ear-pod Wattle

Acacia cambagei (Mimosaceae) Gidgee, Gidga, Gigya, Gidyea, Stinking Wattle

Acacia colei (Mimosaceae) Cole’s Wattle

Acacia crassicarpa (Mimosaceae) Northern Wattle, Thick-podded Salwood

Acacia dealbata (Mimosaceae) Silver Wattle

Acacia elata (Mimosaceae) Cedar Wattle, Mountain Cedar Wattle

Acacia harpophylla (Mimosaceae) Brigalow, Brigalow Spearwood, Orkor

Acacia holosericea (Mimosaceae) Candelabra Wattle, Wah-roon, Soap Bush, Silver-leaved Wattle

Acacia hylonoma (Mimosaceae)

Acacia irrorata (Mimosaceae) Blueskin, Green Wattle

Acacia maidenii (Mimosaceae) Maiden’s Wattle

Acacia mangium (Mimosaceae) Mangium, Hickory Wattle, Black Wattle

Acacia mearnsii (Mimosaceae) Black Wattle, Late Black Wattle

Acacia melanoxylon (Mimosaceae) Blackwood, Black Wattle, Hickory, Sally Wattle, Mudgerabah

Acacia orites (Mimosaceae) Mountain Sallow Wattle, Mountain Wattle

Acacia salicina (Mimosaceae) Cooba, Coobar, Willow Wattle, Doolan, Broughton Willow, Native Wattle

Acacia saligna (Mimosaceae) Golden-wreath Wattle, Coojong, Orange Wattle, Blue-leafed Wattle, Western Australian Golden Wattle

Acacia shirleyi (Mimosaceae) Lancewood

Acacia silvestris (Mimosaceae) Bodalla Wattle, Bodalla Silver Wattle, Red Wattle

Acacia stenophylla (Mimosaceae) Munumula, Balkura, Gurley, Gooralee, Ironwood, Dalby Wattle, River Cooba, River Myall, Belalei, Eumong, Native Willow, Black Wattle, Dunthy

Acacia trachycarpa (Mimosaceae) Minni Ritchi

Albizia procera (Mimosaceae) Forest siris, whirte siris, safed siris, weru, brown albizia

Order: Rosales (Roses and relatives)

Parinari nonda (Chrysobalanaceae) Nonda, Nonda-tree

Order: Malvales (Kurrajong, Boabs, Hibiscus and relatives)

Elaeocarpus angustifolius (Elaeocarpaceae) Silver Quandong, blue quandong, blueberry ash, caloon, blue fig

Brachychiton diversifolius (Sterculiaceae) Northern Kurrajong, Tropical Kurrajong, Airitja, Nanunguwa

Order: Sapindales (Boronias, Citrus, Orange, Hops, Mangoes and relatives)

Melia azedarach (Meliaceae) White Cedar, Tulip Cedar, Bead Tree, Persian Lilac, Wyndet, Mindi Kechil (Christmas Island)

Flindersia maculosa (Rutaceae) Leopardwood, Spotted tree, Spotted Dog, Leopard Tree, Prickly Pine

Geijera parviflora (Rutaceae) Wilga

Order: Gentianales (Gentians and relatives)

Alstonia scholaris (Apocynaceae) White Cheesewood, Milky Pine, Whitewood

Top


Kingdom: Eumycota

Phylum: Ascomycota (Fungus)

Phylum: Ascomycota (Fungus)

Class: Pezizomycetes

Aleuria aurantia (Pyronemataceae) Orange-peel Fungus

Morchella elata (Morchellaceae) Morel

Top

Phylum: Basidiomycota (Fungus)

Phylum: Basidiomycota (Fungus)

Class: Basidiomycetes

Clavaria miniata (Clavariaceae) Flame Fungus

Aurantiporus pulcherrimus (Coriolaceae) Strawberry Bracket Fungus

Piptoporus australiensis (Coriolaceae) Curry Punk

Hyphodontia australis (Corticiaceae)

Cortinarius archeri (Cortinariaceae) Green Dermocybe

Dermocybe austroveneta (Cortinariaceae)

Crucibulum laeve (Nidulariaceae) Bird’s-nest Fungus

Mutinus borneensis (Phallaceae)

Ramaria ochraceosalmonicolor (Ramariaceae)

Rhizopogon luteolus (Rhizopogonaceae)

Aleurodiscus limonisporus (Stereaceae)

Tremella fuciformis (Tremellaceae) White Jelly Fungus

Anthracophyllum archeri (Tricholomataceae)

Top


Kingdom: Protoctista

Phylum: Protozoa (Protists)

Phylum: Protozoa (Protists)

Class: Myxomycetes

Stemonitis splendens (Stemonitaceae)

Fuligo septica (Stemonitaceae) Flowers of Tan

Top

SpeciesBank

Key

   Links to another web site
   Opens a pop-up window