Biodiversity publications archive

Reimbursing the future: an evaluation of motivational, voluntary, price-based, property-right, and regulatory incentives for the conservation of biodiversity

Biodiversity Series, Paper No. 9
M.D. Young, N. Gunningham, J. Elix, J. Lambert, B. Howard, P. Grabosky and E. McCrone
CSIRO Division of Wildlife and Ecology, the Australian Centre for Environmental Law, and Community Solutions
Biodiversity Unit, Department of the Environment, Sport and Territories, 1996
ISBN 0 642 24429 4

Appendix 3.2A: Workshop participants

Organisation Name Street Suburb & State Postcode
  A. Baker P.O. Box 97 Charleville QLD 4470
  Allen Rea Banksia M/S 138 Rockhampton QLD 4702
  B. Edwards 22 Adelaide Street Bourke NSW 2840
  Barbara Chmielewska P.O. Box 749 Bendigo VIC 3550
  Belinda Hannaford RSD 26 Flinders C Service Kangaroo Island SA 5223
  Bernie Masters P.O. Box 315 Capel WA 6271
  Chris Treloar P.O. Box 124 Jerramungup WA 6337
  Chris Tzaros 20 Guyshill Road Strathfieldsaye VIC 3551
  D.L. Gordon 58 The Esplanade Peppermint Grove WA 6011
  Dawn Drew Giffard Street Newbridge VIC 3551
  Dr Peggy Rismiller C/- Post Office Penneshaw Kangaroo Island SA 5222
  Elsie Howe P.O. Box W33 Dubbo West NSW 2830
  Gabrielle Wilkins RSD Sedgewick Strathfieldsaye VIC 3539
  Gail Stotter Main Camp Road Rappville NSW 2469
  Glenn Stotter Main Camp Road Rappville NSW 2469
  Greg Rea Hillview Kunnearara QLD 4702
  Harry Butler G.P.O. Box S1580 Perth WA 6000
  Jan Salmon 11 Milton Parade Malvern VIC 3144
  John Moyle c/- Post Office American River SA 5221
  Joy Mahony Chovernook Bauhinia Moura QLD 4718
  Kath Mathwin RMB 314 Kojonup WA 6394
  Lindy Davis c/- Post Office Lowanna NSW 2450
  Liz Raven RMB 6130 Longwood VIC 3665
  Louis Beens P.O. Box 218 Mawson ACT 2607
  Maggie Welz P.O. Box 49 American River SA 5221
  Mark McKenzie P.O. Box 194 Maldon VIC 3463
  Richard Donaghey RSD 45 Myalla TAS 7325
  Shirley Gordon 58 The Esplanade Peppermint Grove WA 6011
  Sue Osborne P.O. Box 94 Ongerup WA 6336
  William Cudzew Alice Downs Morven QLD 4468
  Jenny Barker "Kangaroobie" Princetown VIC 3269
  Ian Mulcahy "Yallaroo" Gilgandera NSW 2827
  Ross Chambers P.O. Box 102 Charleville QLD 4470
Acting Director Landscape Conservation Theo Hooy G.P.O. Box 636 Canberra ACT 2601
Adventure Charters of Kangaroo Island Craig Wickham P.O. Box 169 Kingscote Kangaroo Island SA 5223
Adventureland Diving John Lavers c/- Post Office Penneshaw Kangaroo Island SA 5222
Agriculture Victoria Meredith Mitchell RMB 1145 Rutherglen VIC 3685
Agriculture Protection Board Sandy Griffin P.O. Box 152 North Perth WA 6006
Albany Coast Environment Centre Terri Armstrong 53 Parade Street Albany WA 6330
Art Gallery John Aycliffe c/- Post Office Kingscote Kangaroo Island SA 5223 5223
Assn of Veterinary Biologists Graham Phelps 3 Barney Street Drummoyne NSW 2042
Australian Conservation Foundation Melanie Halliday 33 George Street The Rocks NSW 2000
Australian Conservation Foundation Peter Morris 10 Elizabeth Street Albany WA 6330
Australian Conservation Foundation Stan Pelczynsky P.O. Box 749 Bendigo VIC 3550
Australian Conservation Foundation T. Potts 33 George Street The Rocks NSW 2000
Australian Fisheries Management Authority Bruce Phillips P.O. Box 7051 Canberra Mail Centre ACT 2600
Australian Macadamia Society Ltd Geoff Garratt 2 Birt Road Lagoon Pocket Gympie QLD 4570
Australian Museum Gerry Cassis P.O. Box A285 Sydney South NSW 2000
Australian National University Frank Exon 2 Lincoln Close Chapman ACT 2611
Australian Nature Conservation Agency Kathy Tracey G.P.O. Box 636 Canberra ACT 2601
Australian Network for Plant Conservation Jeanette Mill G.P.O. Box 1777 Canberra ACT 2601
Aust. Trust for Conservation Volunteers Ilana Eldridge P.O. Box 2358 Darwin NT 0801
Aust. Trust for Conservation Volunteers John Fenton P.O. Box 423 Ballarat VIC 3352
Australian Wilderness Expeditions Ian Menzies P.O. Box 1221 Darwin NT 0801
Australian Wilderness Safaris John Felan 31 Thais Street Palm Cove QLD 4879
Bathurst Conservation Group Isabelle Higgins 56 Victoria Street Bathurst NSW 2795
Bellerive/Howrah Coastcare Group Veronica Thop 19 Wentworth Street Bellerive TAs 7018
Bendigo & District Environment Group Shelly Cohn 85 Mundy Street Bendigo VIC 3550
Bendigo Field Naturalists Jane Creary 24 Goynes Road Epsom VIC 3551
BHP A.M. Eagle 600 Bourke Street Melbourne VIC 3000
Cairns Regional Council (ATSIC) Terry O'Shane P.O. Box 1599 Cairns QLD 4870
Cairns City Council Environmental Officer Richard Lear P.O. Box 359 Cairns QLD 4870
Cairns Port Authority Janine Cowan P.O. Box 594 Cairns QLD 4870
Capricorn Conservation Council Cathy Herbert P.O. Box 794 Rockhampton QLD 4700
Capricorn Wildlife Preservation Society Leise Childs Yepoon Environ. Centre, Box 263 Yepoon QLD 4703
Castlemaine Field Naturalists Bob Webb Government Road Sandon VIC 3551
Castlemaine Field Naturalists Chris Morris 32 Peate Street Glen Iris VIC 3146
Castlemaine Field Naturalists Erin Perkin P.O. Box 212 Castlemaine VIC 3450
Castlemaine Field Naturalists Helen Morris 32 Peate Street Glen Iris VIC 3146
Castlemaine Field Naturalists Susanna Starr Government Road Sandon VIC 3551
Catchment Management Committee Geoff McDonald 15 Casuarina Avenue Bellingen NSW 2454
Cattlemen's Union K.E. Maliks Gourie Charleville QLD 4470
Cattlemen's Union Lorna Bahnisch Cerebus Marlborough QLD 4705
Cattlemen's Union Ron Bahnisch Cerebus Marlborough QLD 4705
Cattlemen's Union of Qld. Brad Henderson P.O. Box 1324 Rockhampton QLD 4700
Central West Wilderness Society Gladys Boulton 32 Spring Street Orange NSW 2800
Centre for Land & Water Resource Dev. Alistair Melzer Central Queensland University Rockhampton QLD 4702
Centre for Social Research NT University Dr Phillipa Hudson NT University Darwin NT 0909
Chamber of Mines & Energy Jane Aberdeen 7/12 St Georges Terrace Perth WA 6000
Charles Sturt University Brian Stone Remnant Woodland Group Bathurst NSW 2795
Christabel Chamarette's Office Lindy Nield Suite 1, 111 Colin Street West Perth WA 6005
Coastwatch Carol Williams P.O. Box 33 St Helens TAS 7216
Coffs Harbour Environment Centre Alan Lloyd 61 Dammerel Crt Emarald Beach NSW 2456
Conservation Commission of the NT Bill Panton G.P.O. Box 496 Palmerston NT 0831
Conservation Commission of the NT Peter Egan G.P.O. Box 496 Palmerston NT 0831
Conservation Council of WA Tony Eyres 79 Stirling Street Perth WA 6000
Conservation Council of WA Rachel Siewart 79 Stirling Street Perth WA 6000
Country Women's Association - Goornong Dorothy Houlden 10 The Strand Bendigo VIC 3550
CSIRO Division of Wildlife & Ecology Jacqui Stol P.O. Box 84 Lyneham ACT 2602
CSU Remnant Woodland Group Brian Stone CSU Bathurst NSW 2795
Custom Tours Hans Allmich P.O. Box 394 Palmerston NT 0831
Dangarsleigh Landcare Group Eunice Elliott "Kelvin East" c/- Post Office Armidale NSW 2350
Darwin City Council Bob Morgan P.O. Box 84 Darwin NT 0801
DCNR Flora & Flora Branch Steven Platt 123 Brown Street Heidleberg VIC 3081
Delta Environmental Louis Beens P.O. Box 218 Mawson ACT 2607
Denise Goodfellow Denise Goodfellow 15 Sommerville Gardens Parapi NT 0820
Department of Environment and Heritage Graham Wells P.O. Box 155 Albert Street Brisbane QLD 4002
District Council of Dudley Terry Winter P.O. Box 507 Penneshaw SA 5222
District Council of East Torrens Ray James P.O. Box 93 Nairne SA 5252
Div of Entomology CSIRO Penny Greenslade G.P.O. Box 1700 Canberra ACT 2601
Dpt Agriculture Minerals & Energy Paola Parigi P.O. Box 500 East Melbourne VIC 3002
Dpt CALM David Mitchell Narrogin Narrogin WA 6312
Dpt Conservation & Land Management Bill Tatnell P.O. Box 1480 Dubbo NSW 2830
Dpt Conservation & Land Management Bruce Thompson G.P.O. Box 39 Sydney NSW 2001
Dpt Conservation & Land Management David McPherson 49 Victoria Street Grafton NSW 2461
Dpt Conservation & Land Management Dr Margaret Bailey G.P.O. Box 39 Sydney NSW 2001
Dpt Conservation & Land Management Jack Kinnear P.O. Box 51 Wanneroo WA 6065
Dpt Conservation & Land Management John bartle P.O. Box 104 Como WA 6152
Dpt Conservation & Land Management Kerry Olsson P.O. Box 104 Como WA 6152
Dpt Conservation & Land Management Murray Carter P.O. Box 811 Katanning WA 6317
Dpt Conservation & Land Management Penny Hussey P.O. Box 104 Como WA 6152
Dpt Conservation & Land Management Vanessa Sultmann 20 Hewitt Street Grafton NSW 2461
Dpt Conservation & Land Management Angela Sanders P.O. Box 279 Ravensthorpe WA 6346
Dpt Conservation & Natural Resources Alan Webster 8th Floor, 49 Spring Street Melbourne VIC 3000
Dpt Conservation & Natural Resources Andy Arnold State Office Building Mair Street Ballarat VIC 3350
Dpt Conservation & Natural Resources Ian Higgins P.O. Box 401 Bendigo VIC 3550
Dpt Conservation & Natural Resources John Cooke 231 Elizabeth Street Mildura VIC 3500
Dpt Conservation & Natural Resources Maryanne Newton 5/250 Victoria Parade East Melbourne VIC 3002
Dpt Conservation & Natural Resources Mike Leonard P.O. Box 41 East Melbourne VIC 3002
Dpt Conservation & Natural Resources Murray McIntyre Cnr Mair & Doveton Streets Ballarat VIC 3350
Dpt Conservation & Natural Resources Paul Kelly 240-250 Victoria Parade East Melbourne VIC 3002
Dpt Conservation & Natural Resources Peter Morrison P.O. Box 401 Bendigo VIC 3550
Dpt Conservation & Natural Resources Phil Watts Camp Street Heathcote VIC 3523
Dpt Conservation & Natural Resources Rob Price P.O. Box 401 Bendigo VIC 3550
Dpt Conservation & Natural Resources Shane Dwyer DCNR Locked Bag 40 Dandenong VIC 3170
Dpt Conservation & Natural Resources Tuesday Phelan P.O. Box 401 Bendigo VIC 3550
Dpt Conservation & Natural Resources David Newell P.O. Box 181 Gilgandera NSW 2827
Dpt Conservation & Natural Resources Ian Lynch P.O. Box 53 Orange NSW 2800
Dpt Environment & Heritage Bruce Wilson P.O. Box 731 Toowoomba QLD 4350
Dpt Environment & Heritage C. Evans P.O. Box 149 Charleville QLD 4470
Dpt Environment & Heritage P. McRae P.O. Box 149 Charleville QLD 4470
Dpt Environment & Natural Resources Bill Prime P.O. Box 39 Kingscote Kangaroo Island SA 5223
Dpt Environment & Natural Resources Robert Ellis P.O. Box 39 Kingscote Kangaroo Island SA 5223
Dpt Environment & Natural Resources Terry Dennis P.O. Box 39 Kingscote Kangaroo Island SA 5223
Dpt Environment & Natural Resources Wendy Dunstone P.O. Box 39 Kingscote Kangaroo Island SA 5223
Dpt Environment & Natural Resources SA Elspeth Young G.P.O. Box 1047 Adelaide SA 5001
Dpt Environment Sport & Territories Jenny Tomkins G.P.O. Box 787 Canberra ACT 2601
Dpt Environmental Protection Bridget Hyder 141 St Georges Terrace Perth WA 6000
Dpt Environmental Protection Martin Chopping 141 St Georges Terrace Perth WA 6000
Dpt Geography & Environ, Uni of Tas Louise Gilfedda G.P.O Box 252C Hobart TAS 7001
Dpt of Agriculture Alec Holm Baron-Hay Court South Perth WA 6151
Dpt of Agriculture Colma Keating Baron-Hay Court South Perth WA 6151
Dpt of Agriculture Dhyan Blore Locked Bag 1 Orange NSW 2800
Dpt of Agriculture Graham laslett Dpt of Agriculture Jerramungup WA 6337
Dpt of Agriculture Greg Beeston Baron-Hay Court South Perth WA 6151
Dpt of Agriculture Helen Allison Baron-Hay Court South Perth WA 6151
Dpt of Agriculture Rick Morris Dpt of Agriculture Jerramungup WA 6337
Dpt of Agriculture Rusty Russell Baron-Hay Court South Perth WA 6151
Dpt of Conservation & Land Management Ken Atkins P.O. Box 104 Como WA 6152
Dpt of Environmental Protection Martin Chopping P.O. Box 205 Karrinyup WA 6018
Dpt of Planning Ann Conway 175 Liverpool Street Sydney NSW 2000
Dpt of Planning Yolande Stone 175 Liverpool Street Sydney NSW 2000
Dpt of Planning/Kangaroo Creek Landcare Claire Amah Kangaroo Creek via Grafton NSW 2460
Dpt of Primary Industries Ian Beale P.O. Box 282 Charleville QLD 3370
Dpt of Primary Industries Ray Robinson P.O. Box 1834 Rockhampton QLD 4700
Dpt of Primary Industry Paul Strong P.O. Box 46 Kings Meadows TAS 7249
Dpt of Primary Industry Ruth Roberts G.P.O. Box 908J Hobart TAS 7001
Dpt of Primary Industry S. Sturgess P.O. Box 102 Toowoomba QLD 4350
Dpt of Training Bruce Manning 1st Flr Frederick House Frederick St Albany WA 6330
Dpt Plant Science University of Tasmania Bob Hill G.P.O. Box 252C Hobart TAS 7001
Dpt Primary Industries John Dickenson MSI 138 Quinlan Road Yungaburra QLD 4872
Dpt Primary Industries & Fisheries Annette Cowie 41 Stedcombe Street Alawa NT 0810
Dpt Primary Industries & Fisheries Dr Rex Pyne 2nd Flr Harbour View Plaza Main Street Darwin NT 0800
Dpt Primary Industries & Fisheries John Dillon G.P.O. Box 990 Darwin NT 0801
Dpt Primary Industries & Fisheries Val Hiristova G.P.O. Box 990 Darwin NT 0801
Dpt Primary Industries & Fisheries Graham Kirby G.P.O. Box 990 Darwin NT 0801
Dpt Primary Industries Forestry Section Lee Hess P.O. Box 210 Atherton QLD 4883
Dpt Primary Industry & Fisheries Val Hristova G.P.O. Box 990 Darwin NT 0801
Dpt Tourism Sue Lane P.O. Box 1545 Canberra ACT 2601
Dpt Water Resources Amanda Gordon P.O. Box 717 Dubbo NSW 2830
Dpt Water Resources Craig Tucker P.O. Box 717 Dubbo NSW 2830
Dpt Water Resources Greg Steenbakker P.O. Box 717 Dubbo NSW 2830
Dpt Water Resources Josh Chivers P.O. Box 717 Dubbo NSW 2830
Dpt Water Resources Olivia Bush P.O. Box 717 Dubbo NSW 2830
Dpt Zoology University of WA A.R. Main University of Western Australia Nedlands WA 6009
Dpt Zoology University of WA Barbara York Main University of Western Australia Nedlands WA 6009
Dubbo City Council Tim Deverell P.O. Box 81 Dubbo NSW 2830
Dubbo City Council Troy Myers P.O. Box 81 Dubbo NSW 2830
Dubbo Field Naturalists Ted Walton "Oasis" P.O. Dubbo Dubbo NSW 2830
Dudley Shire Council Cr G. Trethewey c/- Post Office Penneshaw Kangaroo Island SA 5222
Dune Care Group Mr. L. Nichol 61 Straight Street Hat head NSW 2440
Dune Care Group Ruth Readford 2/24 McKinnon Street East Ballina NSW 2478
Eastern Metropolitan Region Council Mick McCarthy P.O. Box 234 Belmont WA 6104
Eco-Action Gisela Robinson P.O. Box 67 Kingscote Kangaroo Island SA 5223
Ecoz Penny Van Oosterzee P.O. Box 381 Darwin NT 0801
Edith Cowan University Pierre Horowitz Edith Cowan Uni, Joondalup Drive Joondalup WA 6027
Environment Council of the Northern Territory Richard Ledgar 29 Waters Street Rapid Creek NT 0810
Environmental Protection Authority Alex Purvis Box 498 Grafton NSW 2460
Environmental Protection Authority Brett Stevenson Locked Bag 1502 Bankstown NSW 2200
Farming for the Future NPWS Lloyd Kingham 154 Russell Street Bathurst NSW 2795
Field Naturalists Judith Clark P.O. Box 86 Longlea VIC 3551
Fisheries Department Howard Jones P.O. Box 20 P.O. North Beach WA 6020
Fisheries Division Dpt PI&F Dave Field P.O. Box 990 Darwin NT 0801